skolar_palkinto_kilpailu

Guggenheimin arkkitehtuurikilpailu johtaa meitä harhaan

Kiistellyn Guggenheim-hankkeen tuoreimpana käänteenä kansalle esiteltiin suunnitelmia valmiista museorakennuksista. Arkkitehtien piirroksilla meitä suostutellaan ajattelemaan, että museo on jo melkein täällä.

Kirjoittaja Ulla Ryynänen tutkii graafista suunnittelua Aalto yliopistossa.

Guggenheim voisi näyttää tältä! Tai ehkä tältä! Kiistelty Guggenheimin museohanke piirtyy ihan oikeina kuvin taloista Taidehallin seinään. Juuri päättynyt Guggenheim Helsinki Now: kuusi finalistiehdotusta esillä -näyttely esitteli arkkitehtien kilpailuehdotuksia museorakennuksesta. Taidehalli oli täynnä Guggenheim-säätiön arkkitehtuurikilpailun teoksia: kuvia ja pohjapiirroksia Töölönlahden rannalla sijaitsevasta museosta. Kuvat veivät huomion rakennukseen, rakennusta ympäröivään maisemaan ja ihmisiin talon sisällä. Ne konkretisoivat katsojalle valmiin rakennuksen siinä määrin, kuin se on mahdollista ilman todellista rakennusta. Ehdotuksissa näytetään valmiita rakennuksia ikään kuin päätös rakentamisesta olisi jo tehty ja enää tarvitsee vain valita kilpailun voittaja.

Ulla Ryynänen

Tutkija

Ulla Ryynänen
@Ullalalaa

On ristiriitaista esitellä yleisölle kuvia näyttävistä rakennuksista, sillä esillä olleiden mallien perusteella ei voida tehdä päätöstä Guggenheimin museosta. Kilpailussa rakennusta valitaan lähinnä esteettisistä lähtökohdista, vaikka Guggenheim-museon päätöksenteossa on kyse paljon muustakin kuin rakennuksen ulkomuodosta.

Kulttuuri ei ole yhtä kuin rakennus

Guggenheimin tapa lobata museota edustaa vanhanaikaista ajatusta kuluttamisesta ja kulttuurista. Tämän päivän kuluttajalle, etenkin kulttuurinkuluttajalle, ekologinen ja eettinen kestävyys on yhtä tärkeää kuin estetiikka. Kuvat näyttävät kulttuurin pelkästään valmiina rakennuksena. Oleellista on kuitenkin tapana, jolla museo rakennetaan. Ekologisuuteen ja eettisyyteen vaikuttavat materiaalit, työvoima ja ajankäyttö, joita ei tule määritellä pelkin esteettisin perustein. Esillä olevien kuvien perusteella ekologisuutta ja eettisyyttä ei voida arvioida.

“Kuvat vievät huomion rakennukseen, rakennusta ympäröivään maisemaan, ja ihmisiin talon sisällä.”

Museo edustaa suomalaista rakennuskulttuuria, toivon mukaan laadukasta sellaista. Kun pyritään laadukkaaseen rakentamiseen on rakentamisen prosessi tärkeä. Monimutkaiset alihankintaketjut eivät mahdollista vastuunkantoa, kun rakennusprosesseista tehdään niin kustannustehokkaita, että laadukas rakentaminen ei ole mahdollista. Kirkkonummen kunnantalon kohdalla ongelmat suunnittelussa, rakentamisessa ja valvonnassa johtivat huonoon rakentamiseen. Talossa työskentely oli terveydelle haitallista, ja kosteusvauriot ovat johtaneet uuden rakennuksen laajoihin korjauksiin. Kuvien sijaan rakennuksen tekotapa vaikuttaa rakennusmateriaalien hintaan, työvoimakustannuksiin ja siihen minkälaista kulttuuria museo tukee ja edustaa.

Pieni ihminen vie huomion rakentamisesta

Kuvat vääristävät käsitystä päätöksentekoprosessista. Guggenheim museosta päätettäessä ei valita kaunista rakennusta Helsinkiin, vaan päätetään minkälaista taidetta Helsingissä on esillä ja miten verorahoja käytetään.

Guggenheim-hankkeen tulisi olla vielä keskustelun kohteena. Kuvat eivät kutsu kaupunkilaisia osallistumaan tilan suunnitteluun, eivätkä anna mahdollisuutta kyseenalaistamiseen. Ne asettavat katsojan tilanteeseen, jossa hän jo mielessään valitsee suosikkinsa esitetyistä valmiista ratkaisuista. Kilpailussa valitaan rakennusta, vaikka vielä ei ole tehty perustavanlaatuista päätöstä museon rakentamisesta.

Rakennusta ostettaessa ratkaisee ennen kaikkea käyttötarve. Guggenheim rakennuksen kohdalla tämä keskustelu on vielä kesken. Tarvitsemmeko Guggenheim-säätiön kuratoimia näyttelyitä, joissa esitellään Guggenheim-säätiön taidetta, jonka kustantavat suomalaiset?

Jaa teksti:

Facebooktwitterlinkedinmail

Lue myös nämä

Is it possible that you really don’t have choice?

kesä 5, 2017

Is it possible that you really don’t have choice? Miguel Moreno is a PhD student at the Department of Mathematics and Statistics at the University of Helsinki. He works on…

How computer simulations help spy on atoms

kesä 5, 2017

How computer simulations help spy on atoms Nanoscale objects are so small that they contain just a few thousand atoms. We don’t always have a camera to help us zoom…

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool

kesä 2, 2017

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool Small particles form from the thin forest air, which helps keep the climate cool. But they won’t be enough to…

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt

kesä 1, 2017

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt Science is rarely a 9 to 5 job. It’s a lifestyle. So unless you are working…

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet?

touko 2, 2017

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet? Pientuottajien aurinkosähköjärjestelmät yleistyvät nyt vauhdilla. Pian aurinkopaneelit miellyttävät myös esteetikon silmää, sillä markkinoiden ja tutkimuksen trendinä on paneelien maastouttaminen rakennusmateriaaleihin. Armi…

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä

huhti 26, 2017

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä Luonnonvarojen loppumista on ennustettu jo useampi vuosikymmen. Mitä se suomalaisten näkökulmasta tarkoittaa? Onko meillä varaa olla itsekkäitä? Sanna Ahvenharju tekee…

Tilaa uutiskirje


×