vihreä_skolar_lietonen

Joka 10 000. mies maailmassa tulee murhatuksi

Henkirikosten määrää käytetään usein apuna kuvaamaan maan väkivaltaisuutta ja turvallisuuden tasoa. Maiden väliset erot ovat suuret, mutta yksi ilmiö on kaikkialla sama: Miehiä tapetaan eniten kaduille, naisen surmaa miehiä useammin kumppani tai muu perheenjäsen. Rikostutkija listasi kuusi yllättävää faktaa henkirikoksista.

Kirjoittaja Anni Lietonen tutkii kansainvälistä rikollisuutta HEUNI:ssa (The European Institute for Crime Prevention and Control)

1
Todennäköisin henkirikoksen uhri on Amerikan mantereella asuva alle kolmekymppinen mies.

Vuonna 2012 maailmassa tehtiin yhteensä 437 000 henkirikosta, joiden uhreista 80 prosenttia oli miehiä. Se tarkoittaa, että joka kymmenestuhannes mies maailmassa tuli murhatuksi. Lähes 40 prosenttia murhista tehtiin Amerikoissa. Henkirikoksen uhrina on keskimäärin neljä miestä yhtä naista kohden. Suomessa surmataan vuosittain noin sata ihmistä.

Anni Lietonen

Tutkija

Anni Lietonen
@AnniMesimarja

”Koko maailman henkirikoksista tuomituista 95 prosenttia on miehiä.”

2
 Valtaosa henkirikoksesta tuomituista on miehiä

Euroopassa 92 prosenttia henkirikoksista tuomituista on miehiä. Koko maailmassa henkirikoksesta tuomituista miehiä on vielä Eurooppaakin enemmän, 95 prosenttia.

3
Euroopassa on maailman tehokkain rikosoikeusjärjestelmä

Rikosoikeusjärjestelmän tehokkuutta eri mantereilla voi verrata tarkastelemalla tekijöiden suhdetta tuomittuihin. Järjestäytyneeseen rikollisuuteen ja jengirikollisuuteen liittyvä henkirikollisuus jää virkavallalta usein selvittämättä. Kun Euroopassa tuomittiin sataa uhria kohden 81 tekijää, Etelä-, Keski- ja Pohjois-Amerikassa tuomittiin sataa uhria kohden vain 24 henkilöä vuonna 2012. Aasiassa tuomion sai 48 henkilöä.

”Henkirikosten määrä on ollut laskussa viime vuosikymmenet.”

4
Hyvinvointi laskee miesten murhia, mutta ei naisten

Miesten henkirikosten määrät heittelevät rajusti mantereiden välillä riippuen maiden hyvinvoinnista ja kehityksestä. Naisia murhataan miehiin verrattuna tasaisemmin kaikilla mantereilla.

5
Puolet naisuhreista kuolee perheväkivaltaan

Perheväkivalta on yleisin sukupuolittuneen väkivallan muoto maailmassa. Noin puolet naispuolisista uhreista kuolee kumppaninsa tai perheenjäsenensä käden kautta. Miehistä perheväkivallan uhreja on vain kuusi prosenttia. Naismurhat ovat yleisimpiä Aasian ja Afrikan mantereilla. Naismurhien yleisyyttä linkitetään tasa-arvon kehitykseen, sosiaalisiin normeihin ja hyvinvointiin. Aasiassa naismurhat ovat kuusi kertaa yleisimpiä ja Afrikassa neljä kertaa yleisempiä kuin Euroopassa.

6
Olemme menossa parempaan suuntaan – paitsi naisten henkirikoksissa

Henkirikosten määrä on ollut laskussa viime vuosikymmenet. Positiivisesta kehityksestä saa kuitenkin kiittää vain miesten välisen väkivallan vähenemistä. Vaikka miesuhrien osuus on laskenut jyrkästi, naisten henkirikosten kehityksessä  ei ole tapahtunut suuria muutoksia.

Listan luvut perustuvat perustuvat YK:n keräämään dataan rikollisuuden määrästä maailmassa.

Jaa teksti:

Facebooktwitterlinkedinmail

Lue myös nämä

Is it possible that you really don’t have choice?

kesä 5, 2017

Is it possible that you really don’t have choice? Miguel Moreno is a PhD student at the Department of Mathematics and Statistics at the University of Helsinki. He works on…

How computer simulations help spy on atoms

kesä 5, 2017

How computer simulations help spy on atoms Nanoscale objects are so small that they contain just a few thousand atoms. We don’t always have a camera to help us zoom…

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool

kesä 2, 2017

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool Small particles form from the thin forest air, which helps keep the climate cool. But they won’t be enough to…

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt

kesä 1, 2017

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt Science is rarely a 9 to 5 job. It’s a lifestyle. So unless you are working…

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet?

touko 2, 2017

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet? Pientuottajien aurinkosähköjärjestelmät yleistyvät nyt vauhdilla. Pian aurinkopaneelit miellyttävät myös esteetikon silmää, sillä markkinoiden ja tutkimuksen trendinä on paneelien maastouttaminen rakennusmateriaaleihin. Armi…

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä

huhti 26, 2017

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä Luonnonvarojen loppumista on ennustettu jo useampi vuosikymmen. Mitä se suomalaisten näkökulmasta tarkoittaa? Onko meillä varaa olla itsekkäitä? Sanna Ahvenharju tekee…

Tilaa uutiskirje


×