skolar_perunat_kaupankäynti

Maalle muutetaan halpojen neliöiden perässä

Oma rauha tai luonnonläheisyys tulevat muuttajien tärkeysjärjestyksessä vasta suuren tontin ja tilavan asunnon jälkeen. Kaupungin ulkopuolelle hakeudutaan siksi, ettei parempia vaihtoehtoja tilavaa asuntoa etsivälle ole.

Kirjoittaja Jonne Hytönen tutkii yhdyskuntasuunnittelua Aalto-yliopiston tohtorikoulutettavana. @JonnePetteri

Haaveiletko maalle muutosta? Yllättävää on, että etäisyys lähimpään naapuriin, hiljainen ympäristö tai paljon tilaa vaativat harrastukset eivät ole sinulle välttämättä niin tärkeitä. Kaupungin ulkopuolelle muutetaan lapsiystävälliseksi koetun asuinympäristön ja tilavampien asuntojen vuoksi. Matematiikka on yksinkertaista: samalla rahamäärällä saa kaupungin laitamilla ja ympäröivällä maaseudulla enemmän neliöitä kuin kantakaupungissa.

Syitä muuttaa erilaisille kaupunkeja ympäröiville alueille tutkitaan Suomen Akatemian BALANCE-hankkeessa. Sen tuloksista toivotaan tukea kaupunkiseutujen suunnittelulle. Tutkimushankkeessa muodostetaan aiempaa tarkempi kuva siitä, mitä omakotiasumisesta kaupungin lähistöllä haetaan.

Naapuri saa tulla lähelle

Tutkimuksessa selvitetään muun muassa sitä, millaisia kompromisseja ihmiset tekevät, kun rahat eivät riitä kaupungeissa unelmien asuntoon. Useissa aiemmissa kyselytutkimuksissa ei ole otettu huomioon ihmisten käytössä olevia resursseja. On vain tyydytty toteamaan, että suomalaiset haluaisivat asua omakotitalossa. Jotta kaupunkien laitamia voitaisiin suunnitella paremmin, pitää saada selville, mikä omakotiasumisessa tarkalleen ottaen on tärkeintä, ja mistä ihmiset ovat valmiita luopumaan toiveiden toteuttamiseksi.

“On varauduttava siihen, että Nurmijärvi-ilmiö käynnistyy uudelleen.”

Tutkijaa ei yllätä, että laajaan kyselytutkimukseen vastanneet arvostivat ennen kaikkea tilavaa asumista. Kiinnostavaa on sen sijaan huomata, että esimerkiksi pitkä etäisyys naapureihin ei ole toivelistassa ensimmäisenä. Havainto antaa liikkumavaraa tiivistä kaupunkia tavoittelevalle kaavoittajalle, joka haluaa ottaa huomioon myös asumistoiveet.

Uuteen Nurmijärvi-ilmiöön pitää varautua

Miksi kaupunkien lähistöjen suunnittelua tulisi edes miettiä? Vaikka taantuman myötä kaupunkeja ympäröivän maaseudun vetovoima on hiipunut, on mahdollista, että tilanne muuttuu. Kun talous ennemmin tai myöhemmin lähtee kasvuun, omakotirakentaminen todennäköisesti lisääntyy. Kasvupaine etenkin suurimpien kaupunkiseutujen tuntumassa on tuskin lopullisesti ehtynyt. On varauduttava siihen, että niin sanottu Nurmijärvi-ilmiö, eli muuttoaalto kaupunkien keskustoista laidoille, käynnistyy uudelleen.

 

“Heikon suunnittelun tunnistaa siitä, että se ei auta pitämään kirkonkyliä elinvoimaisina.”

Nykyisessä suunnittelun tavassa on parantamisen varaa. Huono suunnittelu johtaa kaupunkien hajautumiseen ja rasittaa kuntien taloutta. Palvelujen ulottumattomiin rakennetut omakotitaloreservaatit ovat esimerkkejä sellaisesta suunnittelusta, jota tulisi välttää. Tällaisille alueille muutetaan monien kompromissien tuloksena. Parempaakaan ei välttämättä ole tarjolla.

Heikon suunnittelun tunnistaa siitä, että se ei auta pitämään vanhoja kyliä tai kirkonkyliä elinvoimaisina. Suunnittelussa tulisikin miettiä, miten voitaisiin tarjota tilavia asuntoja esimerkiksi lapsiperheille palvelujen ääreltä.

Jaa teksti:

Facebooktwitterlinkedinmail

Lue myös nämä

Is it possible that you really don’t have choice?

kesä 5, 2017

Is it possible that you really don’t have choice? Miguel Moreno is a PhD student at the Department of Mathematics and Statistics at the University of Helsinki. He works on…

How computer simulations help spy on atoms

kesä 5, 2017

How computer simulations help spy on atoms Nanoscale objects are so small that they contain just a few thousand atoms. We don’t always have a camera to help us zoom…

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool

kesä 2, 2017

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool Small particles form from the thin forest air, which helps keep the climate cool. But they won’t be enough to…

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt

kesä 1, 2017

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt Science is rarely a 9 to 5 job. It’s a lifestyle. So unless you are working…

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet?

touko 2, 2017

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet? Pientuottajien aurinkosähköjärjestelmät yleistyvät nyt vauhdilla. Pian aurinkopaneelit miellyttävät myös esteetikon silmää, sillä markkinoiden ja tutkimuksen trendinä on paneelien maastouttaminen rakennusmateriaaleihin. Armi…

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä

huhti 26, 2017

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä Luonnonvarojen loppumista on ennustettu jo useampi vuosikymmen. Mitä se suomalaisten näkökulmasta tarkoittaa? Onko meillä varaa olla itsekkäitä? Sanna Ahvenharju tekee…

Tilaa uutiskirje


×