Skolar_kullankaivajat-1

Maaperän tutkimus voi pelastaa kokonaisia ekosysteemejä

Puusta on tullut meille yhä tärkeämpi energianlähde. Samalla kun hakkaamme metsiä, myllerrämme myös maaperää. Tämä puolestaan vaikuttaa tuhansiin maaperässä eläviin kasveihin ja eliöihin. Jotta emme aiheuta mitään peruuttamatonta, tarvitsemme tutkimustietoa.

Lilli Kaarakka on kaupunkilainen metsänhoitaja, joka tutkii metsämaaperän muutoksia metsätieteiden laitoksella, Helsingin yliopistossa ja ihailee maailman suurimpia havupuita toisessa kodissaan Kaliforniassa.

Metsämaaperä toimii puiden ankkurina, metsäkasvillisuuden alustana ja maaperäeliöstön elinympäristönä. Metsämaaperän fysikaaliset, kemialliset ja biologiset prosessit säätelevät hiilen, ravinteiden sekä veden kiertoa ja kulkeutumista pohjaveteen ja vesistöihin. 

KUvva

Tutkija

Lilli Kaarakka
@lillikaramba

“Kuutiossa maaperää möyrii tuhansia pieniä eliöitä.”

Kuutiossa maaperää möyrii tuhansia pieniä eliöitä, jotka mylläävät maata ja ylläpitävät sen monimuotoisuutta. Jos tämä ympäristö muuttuu radikaalisti, eliöyhteisön toiminta voi häiriintyä ja se vaikuttaa myös ihmisen käyttämiin ekosysteemipalveluihin. Maaperässä metsänhoidolliset muutokset ilmenevät monen vuosikymmenen ajan.

Tutkimuksessani määritetään maaperämuutosten kestoa erilaisten hakkuiden tai maaperän käsittelyiden seurauksena. Suomessa metsämaaperän muutoksia ja niiden kestoa on tutkittu hiukan vähemmän kuin esimerkiksi maatalousmaita. Tämänlainen tutkimustieto on erityisen keskeisessä asemassa nyt, kun Suomessa käydään keskustelua erilaisista energiamuodoista, niiden kestävyydestä ja ennen kaikkea niiden kotimaisuudesta.

Maaperä on suuri orgaanisen hiilen varasto

Puu ja sen sivutuotteet nähdään Suomessa hiilineutraalina energiamuotona, ja nykyiset energiapoliittiset ohjauskeinot pyrkivät lisäämään puun käyttöä runsaasti seuraavien vuosien aikana. 

 

“Monelle metsä on osa suomalaista mielenmaisemaa, jota ihannoidaan ja ikävöidään ulkomailla.” 

Käytännönläheinen tutkimustyöni on antanut perspektiiviä tarkastella metsän käyttömuotoja monelta eri kannalta. Metsäntutkimukseen ja sen tuloksiin liittyy paljon mielenkiintoa kansallisella ja kansainvälisellä tasolla. Suomi on Euroopan metsäisin maa, joten metsien käytöllä on pitkät perinteet. Oikeastaan voidaan sanoa, että monelle metsä on osa suomalaista mielenmaisemaa, jota ihannoidaan ja ikävöidään ulkomailla.

Maaperä yhdistetään usein jääkauteen, mutta todellisuudessa maankamaralla ja sitä verhoavalla maaperällä on paljon suurempi tarkoitus. 95 prosenttia maapallon ruuantuotannosta on jollain tavalla sidottu maaperään ja sen monimuotoiseen eliöstöön. Lisäksi, maaperä on suurin yksittäinen orgaanisen hiilen varasto. Maaperä ei siis pelkästään kannattele puita ja muuta kasvillisuutta vaan myös elämää. Siksi on tärkeää, että kuoppia kaivetaan.

 

Jaa teksti:

Facebooktwitterlinkedinmail

Lue myös nämä

Is it possible that you really don’t have choice?

kesä 5, 2017

Is it possible that you really don’t have choice? Miguel Moreno is a PhD student at the Department of Mathematics and Statistics at the University of Helsinki. He works on…

How computer simulations help spy on atoms

kesä 5, 2017

How computer simulations help spy on atoms Nanoscale objects are so small that they contain just a few thousand atoms. We don’t always have a camera to help us zoom…

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool

kesä 2, 2017

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool Small particles form from the thin forest air, which helps keep the climate cool. But they won’t be enough to…

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt

kesä 1, 2017

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt Science is rarely a 9 to 5 job. It’s a lifestyle. So unless you are working…

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet?

touko 2, 2017

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet? Pientuottajien aurinkosähköjärjestelmät yleistyvät nyt vauhdilla. Pian aurinkopaneelit miellyttävät myös esteetikon silmää, sillä markkinoiden ja tutkimuksen trendinä on paneelien maastouttaminen rakennusmateriaaleihin. Armi…

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä

huhti 26, 2017

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä Luonnonvarojen loppumista on ennustettu jo useampi vuosikymmen. Mitä se suomalaisten näkökulmasta tarkoittaa? Onko meillä varaa olla itsekkäitä? Sanna Ahvenharju tekee…

Tilaa uutiskirje


×