Berner_filtteri

Näin poimit valtavista tietomassoista kiinnostavia juttuideoita

Maailma on täynnä kiinnostavia asioita ja tietoa. Miten massasta poimitaan kiinnostavia juttuideoita? Helsingin Sanomien sunnuntaitoimituksen Anna-Sofia Berner jakaa skolarilaisille parhaat vinkit kiinnostavien näkökulmien löytämiseen.

Teksti: Reetta Wallén, Skolar-toimitus

1
Kyseenalaista vallitseva käsitys

Kyseenalaistaminen on hyvä tapa lähestyä suurta ajankohtaista asiaa. Muotoile yksinkertainen ydinkysymys, johon lähdet etsimään vastausta. Suuriin ja monimutkaisiin ilmiöihin on helpompi tarttua, kun aihetta rajaa selkeällä ydinkysymyksellä. Juttu osakeyhtiölaista lähti perustavanlaatuisesta kyseenalaistuksesta: “kuuluuko osakeyhtiön tuottaa voittoa omistajalle?”

Esimerkkijuttu: Vastuu ei sulje pois voittoja – kriisi loi uusia vaihtoehtoja

”Taitava kirjoittaja nivoo yksityiskohtien ja uniikkien tarinoiden sekaan isoa kuvaa.”

2
Kerro iso tarina pienen kautta

Toinen hyvä keino tarkastella suuria sosiaalisia ongelmia tai muutoksia on keskittyä kertomaan yhden yksilön, talon tai kylän tarina. Esimerkin kautta suuri asia herättää heti kiinnostuksen ja tulee lähemmäs.

Kun mittakaava on lähellä lukijaa, on hänen helpompi hahmottaa iso rakenteellinen muutos ja ilmiön vaikutukset. Kun pienen kautta kuvaa isoa, joutuu tasapainoilemaan kiinnostavuuden ja merkittävyyden välillä. Taitava kirjoittaja nivoo yksityiskohtien ja uniikkien tarinoiden sekaan isoa kuvaa.

Esimerkkijuttu: Kainuun ihmiskoe toi työttömille itsetuntoa, mutta maksoi liikaa

3
Mutkat suoriksi!

Ole rohkea ja anna valistuneen mielipiteesi kuulua! Herätät taatusti mielenkiinnon! Tutkijana olet joka tapauksessa oman aiheesi paras asiantuntija, joten todennäköisesti sinulla on mielipide. Jokaisella on myös omakohtaisia kokemuksia. Niiden nostaminen esimerkeiksi voi tuntua röyhkeältä, mutta ne ovat oiva ja samaistuttava keino avata isoa ilmiötä.

Rohkea mielipide saa ihmiset kiinnostumaan, ajattelemaan ja keskustelemaan. Omaa kokemusta ja havaintoa voi tukea lukemalla historiaa.

Esimerkkijuttu: Yliopiston pitäisi olla koulu

 

Anna-Sofia Berner on Helsingin Sanomien sunnuntaitoimittaja, joka vieraili syksyllä Skolarissa. @asberner

Jaa teksti:

Facebooktwitterlinkedinmail

Lue myös nämä

Is it possible that you really don’t have choice?

kesä 5, 2017

Is it possible that you really don’t have choice? Miguel Moreno is a PhD student at the Department of Mathematics and Statistics at the University of Helsinki. He works on…

How computer simulations help spy on atoms

kesä 5, 2017

How computer simulations help spy on atoms Nanoscale objects are so small that they contain just a few thousand atoms. We don’t always have a camera to help us zoom…

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool

kesä 2, 2017

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool Small particles form from the thin forest air, which helps keep the climate cool. But they won’t be enough to…

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt

kesä 1, 2017

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt Science is rarely a 9 to 5 job. It’s a lifestyle. So unless you are working…

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet?

touko 2, 2017

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet? Pientuottajien aurinkosähköjärjestelmät yleistyvät nyt vauhdilla. Pian aurinkopaneelit miellyttävät myös esteetikon silmää, sillä markkinoiden ja tutkimuksen trendinä on paneelien maastouttaminen rakennusmateriaaleihin. Armi…

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä

huhti 26, 2017

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä Luonnonvarojen loppumista on ennustettu jo useampi vuosikymmen. Mitä se suomalaisten näkökulmasta tarkoittaa? Onko meillä varaa olla itsekkäitä? Sanna Ahvenharju tekee…

Tilaa uutiskirje


×