tulevaisuudentyömaailma

Tulevaisuuden työmaailmassa pärjää sosiaalinen Pate, utelias kertoja ja empaattinen Kaisa

Arvaa, onko tämä koulumuisto isoäidin vai 15-vuotiaan koulupojan: Opettaja tenttaa läksyt. Pate kaivaa nenää takapulpetissa ja kertoo vitsejä Kaisalle. Katson ulos ikkunasta ja haaveilen Mombasan hiekkarannoista. Opettaja kertoo linnoista, koska on historian tunti. Elsi kirjoittaa tunnollisesti kaiken ylös, jotain voi tulla kokeeseen.

Vaikea sanoa, sillä koulu ei ole juuri muuttunut.

No entäpä nämä kaksi kuvausta työelämästä?

”Tehtäväni on huolehtia siitä, että kaikki menot tulee kirjatuksi yritykseni tärkeimmälle paperille.”

”Lähetän sähköpostin netistä löytämälleni amerikkalaiselle arkkitehdille, jonka kommenttia kaipaan valmistelemaani raporttiin.”

Niin, työelämässä on muuttunut paljonkin. Digitalisaatiota on syystä verrattu teolliseen vallankumoukseen. Koskaan aikaisemmin käytössämme ei ole ollut näin paljon tietoa ja mahdollisuuksia tavoittaa helposti melkein kenet hyvänsä. Tiedon hallinnoimisesta ja hyödyntämisestä on tullut yhä tärkeämpi taito. Samalla ihmistaitojen tärkeys korostuu.

maariparkkinen1

Tutkija

Maari Parkkinen
@MaariParkkinen

Koulumaailman menestyjän taidot, kestävä takamus ja hyvä muisti eivät ole enää työmaailmassa ykkössijalla. Aikaisemmin koulumaailma ja sen opettajat olivat portti tiedon alkulähteille: kirjojen ja kootun tiedon ääreen. Nyt koulu on vain yksi kanava. Wikipedian avulla kuka vain voi nopeasti ottaa selville asioita, joiden selvittelyyn aiemmin meni vuosikymmeniä, jopa yhden ihmisen elinikä. Ted Talks, YouTube, ja lukuisat muut verkkoalustat tarjoavat kasvavan määrän tietoa ja vaihtoehtoisia mahdollisuuksia oppia.

”Rutiinitehtävistä ja pänttäämisestä vapautuu aikaa ajatuksille ja ihmisille.”

Mikä rooli jää koululle? Koulun tulisi opettaa oppilaat oppimaan. Oppimisen tapoja on monia. Tähän ollaan onneksi jo matkalla. Esimerkiksi paljon julkisuutta saanut opettaja Pekka Peura ei enää pakota oppilaita samaan muottiin, vaan antaa tilaa itsenäiselle opiskelulle ja yhteistyölle. Yksi etsii tietoa, toinen pohtii ja kolmas soveltaa.

Entä työ? Kun suurin osa askareista voidaan automatisoida ja tietoa varastoida ilman kirjahyllyä ja ihmismuistia, mitä jää jäljelle? Rutiinitehtävistä ja pänttäämisestä vapautuu aikaa ajatuksille ja ihmisille. Sitä todella tarvitaan, kun väestö monimuotoistuu ja viheliäiset luontoon ja talouteen liittyvät ongelmat vaanivat kulman takana. Tulevaisuuden työssä korostuu empaattisuus, ratkaisukyky ja kyky oppia. Empaattinen hoitaja ymmärtää ja näkee maailman monen potilaan silmin. Utelias haluaa oppia lisää.

Tulevaisuudessa tarvitsemme Pateja, kavereita jotka eivät mahtuneet muottiin, mutta joilla juttu luistaa. Tarvitsemme Kaisaa, empaattista kuuntelijaa. Tarvitsemme sitä, joka katsoo ulos ikkunasta ja pohtii, mitä muuta voisi olla kuin tämä hetki ja nyt. Toisin sanoen, tarvitsemme niitä, jotka rohkeasti ottavat itse selvää. Niitä, jotka tulevat toimeen ihmisten kanssa. Niitä, jotka tuovat maailmaan uusia ideoita ja ratkaisuja sekä niitä, jotka kuuntelevat ja auttavat muita löytämään samojen ratkaisujen äärelle.

Maari Parkkinen on tulevaisuustutkimuksesta ja yhteiskehittämisestä innostunut väestötieteilijä, joka työskentelee tutkijana Kuntoutussäätiöllä.

Jaa teksti:

Facebooktwitterlinkedinmail

Lue myös nämä

Is it possible that you really don’t have choice?

kesä 5, 2017

Is it possible that you really don’t have choice? Miguel Moreno is a PhD student at the Department of Mathematics and Statistics at the University of Helsinki. He works on…

How computer simulations help spy on atoms

kesä 5, 2017

How computer simulations help spy on atoms Nanoscale objects are so small that they contain just a few thousand atoms. We don’t always have a camera to help us zoom…

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool

kesä 2, 2017

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool Small particles form from the thin forest air, which helps keep the climate cool. But they won’t be enough to…

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt

kesä 1, 2017

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt Science is rarely a 9 to 5 job. It’s a lifestyle. So unless you are working…

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet?

touko 2, 2017

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet? Pientuottajien aurinkosähköjärjestelmät yleistyvät nyt vauhdilla. Pian aurinkopaneelit miellyttävät myös esteetikon silmää, sillä markkinoiden ja tutkimuksen trendinä on paneelien maastouttaminen rakennusmateriaaleihin. Armi…

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä

huhti 26, 2017

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä Luonnonvarojen loppumista on ennustettu jo useampi vuosikymmen. Mitä se suomalaisten näkökulmasta tarkoittaa? Onko meillä varaa olla itsekkäitä? Sanna Ahvenharju tekee…

Tilaa uutiskirje


×