Johannes Niemeläinen: ”Tutkija, kerro lisää”

Tutkija voi pienellä vaivalla helpottaa tieteestä kirjoittavan toimittajan työtä. Skolarissa vieraillut Startelin uutispäällikkö Johannes Niemeläinen kertoo miten.

Kirjoittaja: Kristiina Markkanen, Skolar

Minkälainen tutkimus ylittää uutiskynnyksen?

Usein kynnyksen ylittävät tutkimukset, joissa on joku selkeä uutinen, mutta myös tutkimukset, jotka käsittelevät ajankohtaisia aiheita ja tuovat lisää tietoa jostakin selkeästi muotoillusta kysymyksestä. Vaatimus on, että tutkimustulokset on esitetty selkeästi.

skolar_pallo_Niemeläinen

”Rohkeus pohtia omaa tutkimusta laajemmassa kontekstissa auttaa toimittajan kanssa työskentelyä.”

Johannes Niemeläinen, uutispäällikkö, Startel. @Jontti

Miten tutkijan kannattaa lähestyä toimitusta tutkimuksensa kanssa?

Heti, kun tutkimus on valmis muttei vielä julkaistu, kannattaa ottaa yhteyttä sellaisiin toimittajiin, joiden tietää olevan kiinnostuneita aihepiiristä tai käsittelevän sitä. Toimittajan huomion voi kiinnittää lähettämällä tiedotteen ja soittamalla perään. On tärkeää, että  kontakti on henkilökohtainen. Mielenkiintoinen kärki tai vastakkainasettelu edesauttaa uutiskynnyksen ylittämistä, muttei ole edellytys.

Miten tutkija voi helpottaa toimittajan urakkaa tiedeuutisoinnissa?

Vaikka toimittaja on valinnut tiedeuutiseen tietyn näkökulman, hän ei todennäköisesti ole aiheen asiantuntija. Siksi tutkija voi juttua tehdessä kertoa jotain muuta mielenkiintoista tutkimukseen liittyvää tietoa tai konkreettisia asioita toimittajan poimittavaksi. Toimittaja ei välttämättä osaa kysyä kaikkia relevantteja kysymyksiä, minkä vuoksi tutkijan kannattaa olla proaktiivinen. Usein tieteentekijät kertovat rajallisesti omasta tutkimuksestaan. Se luo uskottavuutta, mutta toisaalta rohkeus pohtia omaa tutkimusta laajemmassa kontekstissa auttaa toimittajan kanssa työskentelyä.

Minkälaiset asiat houkuttelevat lukijan tiedeuutisen äärelle?

Tutkimus ja tiede eivät voi olla irrallisia muusta maailmasta. Niiden pitää tuoda jotain lisäarvoa tai totutusta poikkeavaa tietoa ajankohtaiseen keskusteluun. Tästä hyvä esimerkki on IMF:n tutkimukset talouskurin vaikuttavuudesta. Sellainen uutisointi houkuttelee, koska se muuttaa olemassa olevia käsityksiä. Fakta on myös, että asian läpimenemistä helpottavat kärjistäminen, raflaavat sitaatit ja kielikuvat. Totta kai lisäpotku houkuttelee.

Jatka keskustelua Johannes Niemeläisen kanssa Twitterissä: @Jontti
 

Jaa teksti:

Facebooktwitterlinkedinmail

Lue myös nämä

Is it possible that you really don’t have choice?

kesä 5, 2017

Is it possible that you really don’t have choice? Miguel Moreno is a PhD student at the Department of Mathematics and Statistics at the University of Helsinki. He works on…

How computer simulations help spy on atoms

kesä 5, 2017

How computer simulations help spy on atoms Nanoscale objects are so small that they contain just a few thousand atoms. We don’t always have a camera to help us zoom…

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool

kesä 2, 2017

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool Small particles form from the thin forest air, which helps keep the climate cool. But they won’t be enough to…

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt

kesä 1, 2017

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt Science is rarely a 9 to 5 job. It’s a lifestyle. So unless you are working…

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet?

touko 2, 2017

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet? Pientuottajien aurinkosähköjärjestelmät yleistyvät nyt vauhdilla. Pian aurinkopaneelit miellyttävät myös esteetikon silmää, sillä markkinoiden ja tutkimuksen trendinä on paneelien maastouttaminen rakennusmateriaaleihin. Armi…

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä

huhti 26, 2017

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä Luonnonvarojen loppumista on ennustettu jo useampi vuosikymmen. Mitä se suomalaisten näkökulmasta tarkoittaa? Onko meillä varaa olla itsekkäitä? Sanna Ahvenharju tekee…

Tilaa uutiskirje


×