Tutkija, tässä 5 syytä, miksi sinunkin pitäisi olla Twitterissä

Parhaimmillaan mikroblogipalvelu on tutkijalle korvaamaton työkalu. Sen avulla jaat tutkimustuloksiasi ja verkostoidut muiden tieteilijöiden kanssa ympäri maailmaa.

Kirjoittaja: Kira Keini, Skolar
@KiraKeini

1
Saavutat laajemman yleisön tutkimuksellesi

Twitterin avulla voit jakaa tutkimuksesi nopeasti ja ilmaiseksi laajalle yleisölle. Englanninkielisiä hashtageja käyttämällä tutkimuksesi voi löytää mistä päin maailmaa tahansa. Kun twiittaat aktiivisesti koko tutkimusprosessin ajan, annat muille mahdollisuuden kommentoida löydöksiäsi jo ennen tutkimustulosten lopullista julkaisua. Nopeasta palautteesta voi olla suurta apua ongelmakohtien ratkaisemisessa ja uusien näkökulmien löytämisessä.

”140 merkin mittainen twiitti pakottaa viestimään omasta tutkimuksesta napakasti.”

2
 Jäät mieleen

Parhaimmillaan Twitter-tili voi toimia virtuaalisena käyntikorttina. Aktiivinen twiittailu omasta tutkimusalasta lisää tunnettuutta ja kiinnostavuutta vertaistutkijoiden ja muun tiedemaailman silmissä. Läsnäolo sosiaalisessa mediassa luo lisäksi saavutettavuuden kuvaa: kun olet aktiivisesti läsnä ajankohtaisessa keskustelussa, sinuun otetaan helpommin yhteyttä. Jos twiittaat englanniksi, vaikutuspiirisi laajenee entisestään.

3
 Verkostoidut

Twitter on loistava väline verkostoitumiseen. Omien tutkimustulosten jakaminen ei yksinään riitä, vaan myös muiden käyttäjien twiitteihin on kiinnitettävä huomiota. Seuraa oman tutkimusalasi tieteilijöitä ja muita kiinnostavia käyttäjiä ja kommentoi rohkeasti heidän linkittämiään sisältöjä. Etsi mielenkiintoisia twiittejä ja twiittaajia hashtagien avulla. Esimerkiksi tiedeviestintään liittyviä twiittejä löydät hashtageilla #scicomm ja #tiedesome.

4
Pysyt kartalla

Twitterissä pääsee käsiksi maailmalla puhuttaviin uutisiin usein paljon nopeammin kuin perinteisten uutismedioiden kautta. Twitteriin voi kirjoittaa kuka vain, joten sieltä voi saada sekuntien tarkkuudella päivitettyä tietoa itse tapahtumapaikalla olevilta ihmisiltä. Twitterin avulla saat lisäksi monipuolisemmin tietoa omalla tutkimusalallasi puhuttavista aiheista ja julkaisuista. Seuraamalla ajankohtaisia puheenaiheita Twitterissä pääset parhaimmillaan linkittämään tutkimuksesi laajempaan yhteiskunnalliseen keskusteluun.

5
Twitterin käyttö on yksinkertaista

Twitterin käyttö ei ole rakettitiedettä, vaikka se siltä saattaa aluksi tuntuakin. Palvelulla on muutama ominaispiirre, jotka voivat vaikuttaa haastavilta, mutta joihin jää nopeasti koukkuun. Yksi twiitti on vain 140 merkin mittainen, mikä pakottaa viestimään omasta tutkimuksesta napakasti ja yksinkertaisesti. Hashtagien avulla pääset liittämään tutkimuksesi laajempaan tieteelliseen keskusteluun.

Jaa teksti:

Facebooktwitterlinkedinmail

Lue myös nämä

Is it possible that you really don’t have choice?

kesä 5, 2017

Is it possible that you really don’t have choice? Miguel Moreno is a PhD student at the Department of Mathematics and Statistics at the University of Helsinki. He works on…

How computer simulations help spy on atoms

kesä 5, 2017

How computer simulations help spy on atoms Nanoscale objects are so small that they contain just a few thousand atoms. We don’t always have a camera to help us zoom…

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool

kesä 2, 2017

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool Small particles form from the thin forest air, which helps keep the climate cool. But they won’t be enough to…

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt

kesä 1, 2017

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt Science is rarely a 9 to 5 job. It’s a lifestyle. So unless you are working…

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet?

touko 2, 2017

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet? Pientuottajien aurinkosähköjärjestelmät yleistyvät nyt vauhdilla. Pian aurinkopaneelit miellyttävät myös esteetikon silmää, sillä markkinoiden ja tutkimuksen trendinä on paneelien maastouttaminen rakennusmateriaaleihin. Armi…

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä

huhti 26, 2017

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä Luonnonvarojen loppumista on ennustettu jo useampi vuosikymmen. Mitä se suomalaisten näkökulmasta tarkoittaa? Onko meillä varaa olla itsekkäitä? Sanna Ahvenharju tekee…

Tilaa uutiskirje


×