yhteistyö_Kupiainen

Työpaikat, juhlikaa yksilön sijaan ryhmiä

Organisaatiot ovat jääneet kauas menneisyyteen, ainakin mikäli työpaikkailmoituksia on uskominen. Johtotason työpaikkailmoitukset vilisevät yksilöllisiä taitoja ja piirteitä, joita työnantajat hakevat. Tässä kolme syytä, miksi organisaatioiden pitäisi yksilöiden metsästämisen sijaan keskittyä hyviin ryhmiin.

Olli Kupiainen tutkii Aalto-yliopistossa johtamista, organisaatioita ja työpsykologiaa. Twitter: @Olli_Kup 

Vallalla olevan ajatusmallin mukaisesti Johtaja ratkaisee persoonallaan ja taidoillaan kaikki eteen tulevat haasteet. Kaikki kuitenkin tietävät, että kimpassa on kivempaa. Yritetäänpä palauttaa mieliin, miksi.

1
Ihminen on sosiaalinen eläin

Ota lähes mikä tahansa tieteellinen lähestymistapa ja huomaat, että ihminen nähdään sosiaalisena eläimenä, jolle sosiaalisten suhteiden puute aiheuttaa niin fyysisiä kuin psyykkisiä vaikutuksia. Ryhmät muuttuvat tilanteen ja tavallisen päivän aikana. Samana päivänä koemme olevamme osa perhettä, harrastusta, työpaikkaa tai kansalaisuutta.

Olli-JaakkoKupiainen

Tutkija

Olli Kupiainen
@Olli_Kup 

Ryhmissä muodostuu sosiaalinen identiteettimme. Siis se, kuinka määritämme itsemme näihin ryhmiin kuulumisen perusteella. Ytimessä on kysymys ”kuka minä olen?”. Erilaisiin ryhmiin kuuluminen on tärkeä osa oman itsen määrittelyä.

2
Työpaikoilla ”me” -lähestymistapa vie eteenpäin

Tutkijoiden mukaan ryhmiä ja organisaatioita vie eteenpäin se, että yksilöt nähdään osana ryhmää. Kun minä-perspektiivi tekee tilaa me-perspektiiville, alkavat yksilöt toimia koko ryhmän edun mukaisesti. Lakkaamme korostamasta yksilöllisiä piirteitä, ja sovellamme niitä ominaisuuksia, joiden avulla voimme vaikuttaa ryhmän toimintaan.

Yhteen hiileen puhaltaminen vähentää stressioireita.

3
Ryhmäkeskeisyys vaikuttaa terveyteen ja vähentää stressiä

Se, että saamme olla osana meille tärkeän tuntuista ryhmää, vaikuttaa terveyteemme. Meillä on tarve sosiaalisille kontakteille. Samastuminen ryhmään vähentää tutkitusti masennuksen oireita. Työpaikoilla ryhmään samastuminen lisää työtyytyväisyyttä ja vähentää stressiä. Ryhmään kuuluminen puskuroi kortisolin eli stressihormonin tuotantoa tilanteissa, jotka koemme sosiaalisesti uhkaavina. Fysiologiset stressireaktiot vähenevät suhteessa tilanteisiin, joissa näemme itsemme vain yksilöinä. Yhteen hiilen puhaltaminen on siis työpaikoillakin puhtaasti kaikkien etu, sillä se vähentää objektiivisesti mitattavia stressioireita haasteiden edessä.

”Myös ison J:n esimiehet pitää hyväksyä ryhmän sisällä.”

Sillä on merkitystä, että työntekijät mieltävät itsensä osaksi organisaatiota. Johtajuuden kannalta tämä ei tietenkään tarkoita sitä, etteikö yksilöllisillä tiedoilla ja taidoilla olisi merkitystä. Sosiaalisen identiteetin tutkijat, jotka tarkastelevat työntekijöitä organisaation ryhmien kautta, korostavat, että johtajan luottamuksen rakentaminen, oikeudenmukaisuus ja karisma mahdollistavat sen, että johtajat – myös ne ison J:n esimiehet – hyväksytään ryhmän sisällä.

Jaa teksti:

Facebooktwitterlinkedinmail

Lue myös nämä

Is it possible that you really don’t have choice?

kesä 5, 2017

Is it possible that you really don’t have choice? Miguel Moreno is a PhD student at the Department of Mathematics and Statistics at the University of Helsinki. He works on…

How computer simulations help spy on atoms

kesä 5, 2017

How computer simulations help spy on atoms Nanoscale objects are so small that they contain just a few thousand atoms. We don’t always have a camera to help us zoom…

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool

kesä 2, 2017

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool Small particles form from the thin forest air, which helps keep the climate cool. But they won’t be enough to…

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt

kesä 1, 2017

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt Science is rarely a 9 to 5 job. It’s a lifestyle. So unless you are working…

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet?

touko 2, 2017

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet? Pientuottajien aurinkosähköjärjestelmät yleistyvät nyt vauhdilla. Pian aurinkopaneelit miellyttävät myös esteetikon silmää, sillä markkinoiden ja tutkimuksen trendinä on paneelien maastouttaminen rakennusmateriaaleihin. Armi…

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä

huhti 26, 2017

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä Luonnonvarojen loppumista on ennustettu jo useampi vuosikymmen. Mitä se suomalaisten näkökulmasta tarkoittaa? Onko meillä varaa olla itsekkäitä? Sanna Ahvenharju tekee…

Tilaa uutiskirje


×