punainen_skolar_19001080

Työssä tylsistynyt tuli vihdoin ulos kaapista

Työssä tylsistyminen on aikamme tabu. Työn imu, flow-kokemukset ja kutsumus ovat jättäneet alleen asian, josta vihdoin saa puhua.

Kirjoittaja Lotta Harju tutkii työtä ja työorganisaatioiden kehittämistä Työterveyslaitoksella. 

On kiehtovaa, miten itsestäänselvyyksinä pidetyistä asioista tiedetään usein vähiten. Löysin tutkimusaiheeni, työssä tylsistymisen, tutkiessani sen vastakohtaa, työn imua. Sittemmin olen huomannut työssä tylsistymisen puhuttelevan monia muitakin. Vaikka tutkimukseni ympärillä käyty mediakeskustelu on sävyltään yllättynyttä, yksilöiden reaktiot kielivät patoutuneista kokemuksista, jotka saa vihdoin sanoa ääneen. Työssä tylsistyneet ovat tulleet ulos kaapista.

Tutkin väitöskirjassani työssä tylsistymistä, koska olen kiinnostunut harmaista alueista, jotka kyseenalaistavat totuuksiamme maailmasta.

 

Lotta Harju

Tutkija

Lotta Harju
@lottaharju

“Työpaikoilla tylsistytään, mikä on aito työhyvinvoinnin ja tuottavuuden ongelma.”

Tutkimuskohteeni kyseenalaistaa työhyvinvointikeskustelun, joka on toistaiseksi mieltänyt työpahoinvoinnin työuupumukseksi laiminlyöden muut kokemukset. Vaikenemisesta huolimatta työpaikoilla tylsistytään, mikä on aito työhyvinvoinnin ja tuottavuuden ongelma. Kokemus ei rajoitu ainoastaan suorittavaan työhön vastoin yleistä ennakkoluuloa. Myös asiantuntijatöissä tylsistytään ja altistutaan stressioireille ja varhaiseläkeaikomuksille.

Tylsistyneen aika vääristyy

Työssä tylsistymisestä ei mielellään puhuta. Siinä missä työuupumus merkkaa pyyteettömän protestanttisen ahertajan, työssä tylsistymisessä ei ole mitään ylevöittävää. Päinvastoin. Työssä tylsistyminen on tabu, johon liittyy laiskuuden ja passiivisuuden stigma. Huonommuuden tunteelta on kieltämättä vaikea välttyä, kun kollegojen säntäillessä itse piiloutuu päätteen taakse selaamaan sosiaalista mediaa ja uusia työpaikkoja. Tylsistyminen näyttäytyy työttömyyden ja työehtotaistelun hallitsemassa poliittisessa keskustelussa uusavuttomien hipstereiden ruikutukselta.

Tylsistyminen viittaa vääristyneeseen ajan kokemukseen työssä. Paikalleen jämähtämisen, työrytmin katkonaisuuden tai jatkuvan kiihtymisen kokemus työn arjessa nakertavat tekemisen merkityksellisyyttä ja yksitoikkoistavat työpäiviä. Tylsistyneen työtehtävät, toimintaympäristö tai -tavat eivät tunnu mielekkäiltä. Kokemus on pitkittyessään vaikea sietää, ja sitä pyritään pakenemaan kaikin keinoin.

Älypuhelin pahentaa ongelmaa

Älypuhelimet tarjoavat 24/7 pakotien arjen yksitoikkoisuudesta, mutta tulevat samalla osaksi ongelmaa. Aistien turruttaminen auttaa sinnittelemään tylsyydessä, mutta ei ratkaise ongelmaa. Kartoitan tutkimuksessani toimintaa, jolla työntekijät itse voivat ehkäistä ja lievittää työssä tylsistymisen kokemusta. Väitän, että työssä tylsistyminen voi siten myös motivoida arjen kekseliäisyyttä, joka taas saattaa ruokkia muutosta, kasvua ja uusia ideoita.

“Työntekijöiden tulisi ottaa entistä enemmän vastuuta omasta työhyvinvoinnistaan”

Tutkimukseni lisää tietoa vaietusta työpahoinvoinnin ilmiöstä ja tarjoaa työkaluja sen tunnistamiseen niin työterveyden ammattilaisille, esimiehille kuin työntekijöillekin. Tylsistymisen kokemus ei ole samanlaista kaikissa töissä ja työtilanteissa. Merkityksellinen työ ei tule vain ylhäältä päin annettuna, vaan työntekijän tulee itse luoda mielekäs suhde työhönsä. Yksilöiden tulisi ottaa entistä enemmän vastuuta omasta työhyvinvoinnistaan ja organisaatioiden mahdollistaa työntekijälähtöistä toimintaa. Haastan tehokkuusparadigman väittämällä, että yksilön kyvyt saadaan parhaiten käyttöön, kun työssä ollaan läsnä myös henkisesti. Siten pyrin omalla panoksellani edistämään asenteiden muutosta kohti työhyvinvoinnin ja tuottavuuden kestävää, samanaikaista kehittämistä.

Jaa teksti:

Facebooktwitterlinkedinmail

Lue myös nämä

Is it possible that you really don’t have choice?

kesä 5, 2017

Is it possible that you really don’t have choice? Miguel Moreno is a PhD student at the Department of Mathematics and Statistics at the University of Helsinki. He works on…

How computer simulations help spy on atoms

kesä 5, 2017

How computer simulations help spy on atoms Nanoscale objects are so small that they contain just a few thousand atoms. We don’t always have a camera to help us zoom…

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool

kesä 2, 2017

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool Small particles form from the thin forest air, which helps keep the climate cool. But they won’t be enough to…

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt

kesä 1, 2017

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt Science is rarely a 9 to 5 job. It’s a lifestyle. So unless you are working…

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet?

touko 2, 2017

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet? Pientuottajien aurinkosähköjärjestelmät yleistyvät nyt vauhdilla. Pian aurinkopaneelit miellyttävät myös esteetikon silmää, sillä markkinoiden ja tutkimuksen trendinä on paneelien maastouttaminen rakennusmateriaaleihin. Armi…

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä

huhti 26, 2017

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä Luonnonvarojen loppumista on ennustettu jo useampi vuosikymmen. Mitä se suomalaisten näkökulmasta tarkoittaa? Onko meillä varaa olla itsekkäitä? Sanna Ahvenharju tekee…

Tilaa uutiskirje


×