uunila_avaruus

Voiko avaruutta tutkia ilman partaa?

Tähtitieteilijä ei välttämättä ole vanha setä, joka heiluu ulkona kaukoputken kanssa joka yö. Tutkija Minttu Uunila oikaisee kuusi väärinkäsitystä tähtitieteilijöistä.

Minttu Uunila on insinööri ja sympaattinen radiotähtitieteilijä, joka mittaa supermassiivisia mustia aukkoja Aalto-yliopiston Metsähovin radiotutkimusasemalla. @MinttuUunila

1
Tähtitieteilijät ovat aina halunneet tähtitieteilijöiksi.

Tämä pitää suurimmaksi osaksi paikkansa. Kaikki tuntemani tähtitieteilijät ovat halunneet pienestä pitäen nimenomaan tähtitieteilijöiksi. Minun lapsuuden toiveammattini taas olivat Miss Suomi, kotiäiti ja sirkusklovni. Ensimmäinen toiveista romuttui, kun pituuskasvuni loppui kuudennella luokalla. Toisen kanssa kävi köpelösti, sillä mieheni viettää pidempiä aikoja kotona lastemme kanssa kuin minä. Viimeinen olisi saattanut onnistua, koska olen tahattoman koominen ja sopivasti kömpelö. Ehkä sirkusmaailmassa olisi töitä tarjolla, jos yliopistojen työtilanne tästä vielä huononee.

MinttuUunila3

Tutkija

Minttu Uunila
@MinttuUunila

”Jotain menee pieleen naisten urakehityksessä, koska he eivät etene professoreiksi.”

2
Tähtitieteilijät ovat vanhoja parrakkaita miehiä.

Hieman alle puolet tähtitieteilijöistä on naisia. Sen sijaan tähtitieteen professoreista valtaosa on miehiä, mutta heistäkään edes Esko Valtaojalla ei ole enää risupartaa. Jotain menee ilmeisesti pieleen naisten urakehityksessä, koska emme etene tutkijoista professoreiksi. Ilmiö on sama myös useissa muissa maissa. Tämä raivostuttaa.

3
Tähtitieteilijät työskentelevät vain öisin.

Vuorokaudenajalla ei ole väliä, koska emme havainnoi näkyvän valon alueella. Jos käytössä on radioteleskooppi, kohteita voi havaita myös päivisin. Kohteista tulevan säteilyn voi mitata, vaikka sitä ei näe.

4
Tähtitieteilijät ovat erakkoja.

Väärin. Tähtitieteilijöillä on usein ainakin puoliso. Joillakin meistä on jopa lapsia. Tosin olen laitoksemme ainoa tutkija, jolla niitä on. Mutta olen kuullut huhuja, että joillakin muilla suomalaisilla naistähtitieteilijöillä on jälkikasvua. Ainakin Turussa.

”Kuuntelen muun muassa Paperi-T:tä ja JVG:tä.”

5
Tähtitieteilijän puoliso voi olla vain toinen tähtitieteilijä.

Ulkomailla harrastetaan tähtitieteilijäavioliittoja erityisen paljon, ja tiedän muutamia tähtitieteilijäpareja Suomestakin. Oma mieheni on kirjastovirkailija. En kestäisi akateemista pönötystä ja nörttivitsejä kotona, vaikka töissä ne naurattavatkin.

6
Tähtitieteilijät kuuntelevat klassista musiikkia.

Suurin osa tuntemistani tähtitieteilijöistä kuuntelee heviä. Minä tosin kuuntelen suomiräppiä. Soittolistalta löytyy tällä hetkellä muun muassa Paperi-T:tä ja JVG:tä.

Jaa teksti:

Facebooktwitterlinkedinmail

Lue myös nämä

Is it possible that you really don’t have choice?

kesä 5, 2017

Is it possible that you really don’t have choice? Miguel Moreno is a PhD student at the Department of Mathematics and Statistics at the University of Helsinki. He works on…

How computer simulations help spy on atoms

kesä 5, 2017

How computer simulations help spy on atoms Nanoscale objects are so small that they contain just a few thousand atoms. We don’t always have a camera to help us zoom…

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool

kesä 2, 2017

The pleasant scent of forests helps keep the planet cool Small particles form from the thin forest air, which helps keep the climate cool. But they won’t be enough to…

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt

kesä 1, 2017

Research in the high Arctic – Pack your instruments, a rifle and a skirt Science is rarely a 9 to 5 job. It’s a lifestyle. So unless you are working…

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet?

touko 2, 2017

Aurinkosähköä saa jo katolta – mitkä ovat seuraavat askeleet? Pientuottajien aurinkosähköjärjestelmät yleistyvät nyt vauhdilla. Pian aurinkopaneelit miellyttävät myös esteetikon silmää, sillä markkinoiden ja tutkimuksen trendinä on paneelien maastouttaminen rakennusmateriaaleihin. Armi…

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä

huhti 26, 2017

Seitsemän syytä, miksi suomalaisten tulisi vähentää luonnonvarojen kulutustaan viidesosaan nykyisestä Luonnonvarojen loppumista on ennustettu jo useampi vuosikymmen. Mitä se suomalaisten näkökulmasta tarkoittaa? Onko meillä varaa olla itsekkäitä? Sanna Ahvenharju tekee…

Tilaa uutiskirje


×